12.16.2012

איזה מין סופר אתה?

קשה להגדיר מה היא כתיבה טובה. קל לחוות אותה. "מלחמה ושלום" היא יצירת מופת ספרותית. אבל גם "משחקי הרעב" הוא ספר טוב בסוגו.
בשנים בהן השתלמתי בכתיבה ועסקתי בהוראתה הגעתי למסקנה שיש שתי גישות עיקריות שמאפיינות כותבים. הן משפיעות לא רק על תהליך העבודה ואורח החיים של הכותב, ועל האופן בו הוא תופס את עצמו, אלא ניכרות בתוצאה הסופית, כלומר ביצירות הנכתבות.
הסופר האמן
גישה זו מאפיינת כותבים רבים בארץ, וגם אני חונכתי על ברכיה. מי שדבק בגישה זו מאמין שכתיבה היא קודם כל מעשה אמנות. כאמן יוצר, הכותב ישאף לחלוק עם הקוראים את המבט היחודי שלו על המציאות; להכניס אותם לעולמו האישי והנבדל. גם מבחינה צורנית השאיפה היא למקוריות ולחדשנות. תפיסה זו, במיטבה, עשויה להניב ספרות מסעירה ופורצת דרך. שלא במיטבה היא מניבה ספרות נטולת הומור עצמי ונפוחה מרוב אגו שנכשלת לתקשר עם הקוראים.
הסופר המקצוען
גישה זו נפוצה פחות בארץ. היא נפוצה בארה"ב, שם הסופר המקצוען יכול להתפרנס היטב מפרי מקלדתו. לפי גישה זו, הסיפור הוא מוצר צריכה בידורי לכל דבר, והסופר נתפס כנותן שירות שעליו לספק את צורכי לקוחותיו בצורה הטובה ביותר. תפיסה זו אינה מעודדת חדשנות וכתיבה נסיונית. הכותב המקצוען אינו מבקש לאתגר את הגבולות המוסריים והרגשיים של הקוראים אלא לאשרר את תפיסת העולם שלהם. הבסיס לכתיבה מסוג זה הוא המבנה הישן והטוב של הסיפור הדרמטי. כי מי יסרב לעונג הטמון בסיפור המסופר היטב, שמציג דמויות מעוררות הזדהות ועלילה סוחפת? השאלה היחידה העולה כאן היא כיצד מיצרים סיפור כזה באופן היעיל ביותר.
לתפיסת הסופר כמקצוען יש חסרונות ברורים. היא עלולה להניב הררים של ספרות ז'אנר מיכנית, משועתקת ונטולת נשמה. אולם אין לבוז לה בשום פנים ואופן, מפני שיש כאן כלי עבודה טובים שיכולים לשרת כל כותב באשר הוא.
החדשות הטובות הן שניתן ללמוד ולהתפתח בכל אחת משתי הגישות.
אם אתה סופר אמן, וברצונך לתת לקוראים הצצה לנפשך היחודית, עדיין מוטלת עליך החובה להבין מהו הקסם היחודי של כתיבתך וכיצד ללטש אותו.
אם אתה סופר מקצוען, תשמח לשמוע שעומדים לרשותך כלי התפתחות רבים יחסית מפני שמטרתך ברורה ומוגדרת. ובכל זאת עליך ללמוד כיצד לבצע את התבניות המוכרות באופן מקורי ורענן, אחרת תשיג רק פיהוקים.
נקודה למחשבה: האם אתה אמן או מקצוען? אילו היית מסוגל לכתוב כעת את הספר המושלם שאתה רואה בדמיונך, איזה מין ספר היה זה?
יש כותבים שמזדהים באופן מובהק עם אחת משתי הגישות. ויש אחרים שמזדהים עם כל גישה באופן חלקי, ומנסים לשלב ביניהן.
טיפ: בין אם הנך אמן או מקצוען, אל תכתוב דבר שאינו מלהיב אותך או מרגש אותך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה